Úvod Středověká krčma Středověká krčma

Hostinec opředený mnoha bájemi a legendami.

Hostinec opředený mnoha bájemi a legendami.

Rezervace

V případě jakýchkoliv otázek či dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat.

Rezervace

Jediným krokem přes práh krčmy se přenesete z 21. století do středověku.

 

Od roku 1375, kdy byl otevřen, sem po staletí chodili králové i šarlatáni. Často prý sem tajnou chodbou z hradu zavítali v přestrojení čeští králové, aby utopili v pivním moku svůj žal nad neutěšenými poměry v Čechách.

 

Traduje se, že zde geniální Wolfgang Amadeus, v září roku 1791, při své poslední návštěvě Prahy, hodlal složit "Velkou ranní". Z neznámých důvodů však nakonec zůstal jen u "Malé noční".

 

Kde brousily se kdysi meče, teď do hrdel tu pivo teče - kde sedával brabantský král a přál: Od vody dál! Ty drž se pěnového moku a dožiješ se do sto roků.

 

Píše se druhá polovina 13. století, když v na území dnešní Belgie konkrétně v oblasti Brabantska vládl vévoda Jan I. Brabantský. Nebojácný, silný a statečný muž, o kterém se zpívaly písně a vyprávěly legendy. Podporoval pivovarnictví a byl mezi sládky velmi ctěn. Postupem času se z něho stal patron všech sládků a pivovarníků. Tento vévoda byl také pradědem českého krále Václava IV., který podle pověstí do krčmy chodíval vždy se svým věrným psem a katem. Proč zrovna se svým katem ptáte se? Byl to prý spravedlivý král a nechtěl, aby byl lid šizen na míře od hostinských. Každému jednomu, který dával špatnou míru nechal setnout hlavu. Další historické zmínky tvrdí, že si do krčmy chodíval v přestrojení odpočinout od prostředí šlechty. Popíjel zde s měšťany a nižší šlechtou a užíval si běžných radovánek.

 

Do historie však zapsala se tu v krčmě i vražda. Tak stalo se, že hostinský zabil hostinského pro necelých čtyřicet zlatých. Mrtvolu odtáhl do nedalekého kanálu, kde ji ukryl. Vrah ale došel svému osudu a za vraždu byl na doživotí do temného žaláře odsouzen. Vyprávělo se, že se starý hostinský ve dvě hodiny ráno za deštivých nocí procházel se dlouhé roky po Thunovské ulici.

 

Dle pověsti se traduje že zde popíjel Václav IV., Rudolf II., Wolfgang Amadeus Mozart, Karel Čapek či Jaroslav Hašek. Díky těmto návštěvám mohl se hostinec pišnit nápisem: Priwileg tento mnou podle vůle Boží zepsaný ustanovuje hostinec tento hostincem královským. Šenkýřce tím ukládá dobré pivo míti, jinak priwileg propadá. Tak stanovuji já, Wáclav IV., z Boží vůle král.

 


Také proto se traduje, že "brabantský král" patří mezi nejstarší, téměř nepřetržitě otevřené hostince v Praze.

 


 

OTEVÍRACÍ DOBA

 

 Pondělí   11:00 - 23:00                        ---
 Úterý  11:00 - 23:00      středověká show 19:00 - 22:00
 Středa  11:00 - 23:00      středověká show 19:00 - 22:00
 Čtvrtek  11:00 - 23:00      středověká show 19:00 - 22:00
 Pátek  11:00 - 24:00      středověká show 19:00 - 22:00
 Sobota  11:00 - 24:00      středověká show 19:00 - 22:00
 Neděle  11:00 - 23:00      středověká show 19:00 - 22:00

 

Rezervace místeček do krčmy: +420 602 524 725.

 

 

Pokud máte zájem o klasické ubytování doporučujeme Vám náš sesterský hotel v centru Prahy 2, Legerova 24 - Prague Season Hotel.

 

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.